PDF Print E-mail

 

BEAST COAST JAM 2013


Congratulations to Colin Cooper FASTEST guy at BEAST COAST 2013


Thanks to all of our sponsors! this event was made Possible by APK Store, VitaCoco, Ollo Shoes, Gibbon Slacklines, FitAid, and The Letter Q.

 

This year during the Beast Coast Jam we held the first annual fAST cONTEST!

 

It all started on Friday night at Primal with a small course downstairs including some climbing, vaulting, more climbing, more vaulting, and a lot of running.  37 people ran this qualifier course to try to earn a spot for the main event on Saturday.  There were some super fast competitors, some pretty scary falls (no one got hurt), a lot of encouragement, and a ton of fun as everyone cheered each other on to the end of the course!  In the end, we took the top 10 fastest runners and invited them back for the main event the next day. 

On Saturday, we set up the entire performance set from The Tribe all around Gateway Park for the fAST cONTEST.  There was scaffolding, vault boxes, lache bars, flow bar sets, and even an 11 foot tall wall in the middle of the park!  The course was a grueling test of skill, technique, speed, and endurance.  17 competitors in all (the winner from the previous nights qualifiers couldn’t make it) ran the course, and every single one of them needed to muster up all their energy to even finish.  In the end Collin Cooper from Fight or Flight Academy (APK affiliate) in Minnesota took 1st place, Travis Graves of Primal Fitness in Washington DC took second, and Drew Drechsel from APK Academy Gainesville in Florida took Third.  Great job to all of our competitors and thanks to all of our sponsors and everyone out there who makes these sort of events a success!

 


Travis Picture Name, City, Gym, Time

Link to run Video

Second Place Prize Description

Colin Picture Name, City, Gym, Time

Link to run video

Prize Description

 


 

 

 

 

 

 

 

Drew Picture Name, City, Gym, Time

Link to Run

Third prized

 





Course Photos
Get a bunch of the obsatcle photos, hopefully each one in sequence?

  

 

Complete List of Participants
Place Name Time Notes
1 Collin Cooper 1:00.36
2 Travis Graves 1:01.48
3 Drew Drechsel 1:02.17
4 Ramone Dickinson 1:06.03
5 Elet Hall 1:06.84
6 Grayson Hickson 1:07.28
7 Renato Varga 1:08.09
8 Dan Larson-Fine 1:08.75
9 Cody Robinson 1:12.94
10 Seth Ruji 1:14.38 10 sec penalty
11 Max Henry 1:18.25
12 Matt Peveley 1:22.38 10 sec penalty
13 Mike Araujo 1:27.09
14 Blake Barrett 1:31.12
15 Gage Stiles 1:29.72 10 sec penalty
16 Qwan Truong 1:37.81 10 sec penalty
17 Eric Rossi 2:05.06 10 sec penalt                    

Put some info about the qualifiers, photos, video, etc

Maybe put the rank of qualifiers like the winners, but all the winners across the page so it is less highlighted 

Qualifiers at APK Academy DC
Place Name Time Notes
1 Collin Cooper 1:00.36
2 Travis Graves 1:01.48
3 Drew Drechsel 1:02.17
4 Ramone Dickinson 1:06.03
5 Elet Hall 1:06.84
6 Grayson Hickson 1:07.28
7 Renato Varga 1:08.09
8 Dan Larson-Fine 1:08.75
9 Cody Robinson 1:12.94
10 Seth Ruji 1:14.38 10 sec penalty
11 Max Henry 1:18.25
12 Matt Peveley 1:22.38 10 sec penalty
13 Mike Araujo 1:27.09
14 Blake Barrett 1:31.12
15 Gage Stiles 1:29.72 10 sec penalty
16 Qwan Truong 1:37.81 10 sec penalty
17 Eric Rossi 2:05.06 10 sec penalty

 

 

 

 

 

 

 GROUP PHOTO ON QUALIFIER NIGHT!!!!!